Fryzjer (ZSZ)

Nauka tego zawodu trwa w szkole 3 lata. Uczeń, który chce zdobyć tytuł robotnika wykwalifikowanego (czeladnika) w zawodzie fryzjer po zakończeniu nauki w szkole może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe . Warunkiem przyjęcia do szkoły jest umowa o pracę zawarta z pracodawcą i zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie.

Uczeń sam szuka miejsca pracy - praktyki. Cykl nauczania obejmuje przedmioty zawodowe:

• BHP we fryzjerstwie,
  • stylizacja,
  • procesy fryzjerskie z pracownią fryzjerską,
  • zarządzanie salonem fryzjerskim,
  • język obcy zawodowy

Fryzjerstwo - daje szanse zdobycia ciekawego i dobrze płatnego zawodu. Wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej, odpowiedniego wykształcenia ogólnego i zawodowego. Współcześni fryzjerzy to styliści, którzy powinni posiadać nie tylko bogatą wiedzę o technikach strzyżenia, ale również o modzie, historii fryzur, stylizacji, wizażu i kosmetykach. Absolwent szkoły posiadający tytuł czeladnika w zawodzie fryzjer  jest przygotowany do pracy w salonie fryzjerskim, posiada umiejętności pozwalające na zorganizowanie i prowadzenie własnego salonu fryzjerskiego.

Po ukończeniu kształcenia w zawodzie fryzjer, absolwent potrafi:

• wykonywać w pełnym zakresie usługi fryzjerskie, tj. strzyżenie damskie, strzyżenie męskie, modelowanie włosów, stylizację, upinanie fryzur, koki.
  • kontrolować prawidłowość przebiegu zabiegów fryzjerskich, takich jak: balejaż, trwała ondulacja, farbowanie, pasemka, trwałe prostowanie włosów,
  • dobierać zabiegi pielęgnacyjne do rodzaju włosów i skóry głowy,
  • udzielać porad w zakresie pielęgnacji skóry głowy i włosów oraz przeciwwskazań do stosowania zabiegów fryzjerskich.

Perspektywy pracy po ukończeniu kształcenia w zawodzie "Fryzjer/Fryzjerka":

• salony fryzjerskie
  • studia stylizacji fryzur
  • agencje mody, reklamy i wizerunku
  • albo własna działalność

Uczeń po trzech latach nauki w zasadniczej szkole zawodowej oraz zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe A19-wykonywanie zabiegów fryzjerskich, może kontynuować naukę w technikum usług fryzjerskich, gdzie ma możliwość zdania drugiej kwalifikacji A23 tj. projektowanie fryzur.

Uczniowie mają możliwość udziału w wielu konkursach zarówno szkolnych jak i wojewódzkich. Celem konkursów jest:

• Zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności zawodowych,
  • Zachęcanie uczniów do systematycznej nauki i pogłębiania wiedzy,
  • Zaszczepienie młodzieży zasad zdrowej rywalizacji,
  • Promowanie idei konkursu, jako środka umożliwiającego uzewnętrznienie własnego potencjału.

Cele kształcenia w zawodzie

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie fryzjer powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. Wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów;
  2. Wykonywania zabiegów chemicznych włosów;
  3. Wykonywania strzyżenia włosów;
  4. Wykonywania stylizacji fryzur.

W trakcie kształcenia w  szkole zawodowej zdobędziesz kwalifikację:

A.19. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

w ramach której opanujesz:

• wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
  • strzyżenie włosów, formowanie fryzur i ondulowanie,
  • zmianę koloru włosów.

W technikum oprócz kwalifikacji A19 będziesz kształcił się w ramach drugiej kwalifikacji A23 projektowanie fryzur w ramach której opanujesz:

• wykonywanie projektów fryzur,
  • stylizację fryzur z uwzględnieniem technik wizualizacji.

Istnieje również możliwość kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji A19 oraz A23.
W trakcie nauki będziesz odbywać praktyki zawodowe organizowane przede wszystkim u pracodawcy.

Perspektywy pracy po ukończeniu kształcenia w zawodzie "Fryzjer/Fryzjerka":

• salony fryzjerskie
  • studia stylizacji fryzur