W dniach od 10 do 14 maja Nasz nauczyciel Marcin Zaczek uczestniczył w wyjeździe studyjnym pt. „Charakterystyka rolnictwa, rynku produktów spożywczych i szkolnictwa rolniczego Łotwy”. Celem wyjazdu organizowanego przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie i Ministerstwo Rolnictwa, było przybliżenie nauczycielom przedmiotów zawodowych produkcji rolnej, przemysłu spożywczego, oraz szkolnictwa rolniczego na Łotwie.

Piętnastu nauczycieli z całej Polski, odwiedziło Łotewskie Centrum Doradztwa Rolniczego, Zespoły Szkół Zawodowych, Łotewski Uniwersytet Rolniczy, ekologiczne gospodarstwa, poznawało regionalną kuchnię. W Łotwie stworzono kilka ośrodków kształcących zawodowców. Są to ośrodki powstałe na byłych kołchozach. Na bardzo dużej powierzchni znajdują się liczne budynki specjalizujące się w wydzielonych zawodach. Na Łotwie podobnie jak w Polsce, w ostatnich latach odnotowano spadek zainteresowania kształcenia się w szkołach zawodowych szczególnie z zakresu rolnictwa. Ministerstwo edukacji promuje kształcenie zawodowe, ponieważ na Łotwie cały czas rozwija się rolnictwo i potrzebują wykwalifikowanej kadry w gospodarstwach, zakładach przetwórstwa żywności, hotelach i restauracjach. Łotewskie instytucje są chętne do współpracy ze szkołami z Polski, a uczelnie zapraszają studentów. Kulturalnym akcentem wyjazdu było zwiedzanie Rygi i wielu innych ciekawych miejsc Łotwy.


 

 

Kontakt z nami:

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich
ul. Skarbowa 2
47-200 Kędzierzyn-Koźle

tel. (77) 4825950
fax. (77) 4825950

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media społecznościowe:

 

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich