Futbol i gotowanie: polsko - czeskie świętowanie

W dniach 20-21.09.2012 na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu realizowany był projekt "Futbol i gotowanie - polsko - czeskie świętowanie". Obejmował on współpracę dwóch partnerów: Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego/Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oraz Stredni skola hotelnictvi a sluzeb a Vyssi odborna skola z Opavy. Na projekt składały się dwa elementy:

•  dwudniowy turniej piłki nożnej dziewcząt na kozielskim Orliku
  • dwudniowe warsztaty gastronomiczne polegające na wspólnym przygotowaniu polskich i czeskich potraw, które zostały podane na wspólnych posiłkach w trakcie imprezy.

W turnieju piłkarskim uczestniczyły zawodniczki z obu szkół, podzielone na cztery zespoły; po dwa z każdej szkoły. Rozgrywki trwały dwa dni i zakończyły się zwycięstwem pierwszego zespołu z ZS1. Kolejna lokatę zajął zespół z Czech, miejsce trzecie przypadło drugiemu zespołowi polskiemu. Na ostatnim uplasowały się dziewczęta z Opavy. Dziewczyny zaprezentowały wysokie umiejętności techniczne. Królem strzelców okazała się Maja Strońska z kozielskiej jedynki. 14 razy celnie trafiła do bramki.

W czasie kiedy trwały emocjonujące rozgrywki sportowe, uczniowie obu szkół z grup kulinarnych wraz  ze swoimi opiekunami przygotowywali wiele smacznych potraw z tradycyjnej kuchni czeskiej i polskiej wymieniając się doświadczeniami. Dania były później serwowane uczestnikom projektu w trakcie wspólnych uroczystych obiadów, na które zaproszono wielu gości m.in. przedstawicieli starostwa oraz magistratu. Umiejętności kucharzy obu grup oceniono bardzo wysoko, a jakość podawanych potraw dorównywała smakiem i estetyką  daniom serwowanym przez najlepsze restauracje. Celem projektu było zainicjowanie trwałej współpracy pomiędzy obiema szkołami, nawiązanie przyjaźni, integracja między uczniami z Polski i Czech, a także wymiana doświadczeń. Cel ten osiągnięto w pełni, ponieważ już powstają plany dalszej współpracy.

Projekt realizowany był w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007-2013 w Euroregionie Pradziad. Współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa.