Pierwszy rok projektu "Fruitfarming"

Pierwszy rok projektu „Fruitfarming” realizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu dobiega końca. Od 9 do 15 czerwca grupa młodzieży wraz z opiekunami: mgr Dominiką Mizera oraz mgr Sławomirem  Jakoniukiem przebywali w stolicy Rumunii – Bukareszcie na zaplanowanym spotkaniu projektowym, w którym uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu z Republiki Czeskiej, Portugalii i Rumunii.

W trakcie pobytu partnerzy projektowi zajmowali się tematyką uprawy drzewek owocowych oraz przetwórstwem owoców w rumuńskim przemyśle spożywczym. Uczestników  spotkania zapoznano z nowoczesnymi metodami upraw w oparciu o bardzo kosztowne urządzenia komputerowe kontrolujące np. wzrost owoców.  Pokazano także uroki rumuńskiej wsi oraz regionalne kulinaria, związane nie tylko z owocami. Przepięknej, letniej pogodzie towarzyszył przepych warzyw i owoców dosłownie na każdym kroku. Pora roku jak i aura sprzyjająca wegetacji roślin pokazała prawdziwe uroki rumuńskiego rolnictwa.  Goście byli zaskoczeni możliwościami  produkcyjnymi  jak i eksportowymi w dziedzinie produkcji owoców w Rumunii jak i  ogromnym potencjałem w temacie  upraw drzewek owocowych co dla wielu partnerów projektu było ogromnym zaskoczeniem. Uczniowie ZS nr 1 mieli okazję zweryfikować kolejny raz swoje umiejętności językowe w kontaktach z kolegami i koleżankami z innych krajów oraz nawiązać nowe znajomości. Kolejne spotkanie projektowe w ramach projektu „Fruitfarming” odbędzie się w miesiącu wrześniu 2016 r. w Republice Czeskiej.  Jednak miesiąc wcześniej, w sierpniu grupa młodzieży z ZS nr 1 weźmie udział w innym projekcie w ramach programu ERASMUS + „Młodzież” i spotka się  w kolegami z Republiki Czeskiej i Słowacji  na plaży Morza Egejskiego gdzie podczas drugiej edycji projektu „Słowianie tańczą”. Uczestnicy projektu poznawać będą tajniki tańców ludowych i latynoamerykańskich w odległej i przepięknej, letniej scenerii Grecji.

Koordynator projektu
Sławomir Jakoniuk