Technik ekonomista

Nauka w zawodzie technik ekonomista dla absolwentów gimnazjów trwa 4 lata a dla absolwentów szkół podstawowych 5 lat.

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE

EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej

CELE KSZTAŁCENIA

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ekonomista powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych

1. W zakresie kwalifikacji 04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej:

• stosowania wybranych przepisów prawa w prowadzeniu działalności;
  • prowadzenia dokumentacji biurowej i magazynowej;
  • prowadzenia dokumentacji procesu sprzedaży;
  • gospodarowania rzeczowymi składnikami majątku;
  • sporządzania biznesplanu

2. W zakresie kwalifikacji 05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych:prowadzenia rekrutacji i selekcjonowania kandydatów do pracy;

• sporządzania dokumentacji kadrowej;
  • prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi;
  • rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez ZUS;
  • prowadzenia analizy zatrudnienia i wynagrodzeń;
  • prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych;
  • prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i bankami.

Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk: 8 (280 godzin)

MOŻLIWOŚCI UZYSKIWANIA DODATKOWYCH KWALIFIKACJI W ZAWODACH W RAMACH BRANŻY OKREŚLONEJ W KLASYFIKACJI ZAWODÓW SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik ekonomista po potwierdzeniu kwalifikacji EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej oraz EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych może  uzyskać  dyplom zawodowy w zawodzie technik rachunkowości po potwierdzeniu kwalifikacji EKA.04. Prowadzenie rachunkowości.