Technik usług fryzjerskich

 

 

Posłuchaj reklamy radiowej - ODTWÓRZ

 

Jako absolwent naszej szkoły zdobędziesz:

 1. Umiejętność zrozumienia, wykorzystania i refleksyjnego przetworzenia tekstów, prowadząca do osiągnięcia własnych celów, rozwoju osobowego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa,
 2. Umiejętność wykorzystania narzędzi stylizacji w życiu codziennym oraz formułowania sądów opartych na rozumowaniu stylizacji,
 3. Umiejętność wykorzystania wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody lub społeczeństwa,
 4. Umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w językach obcych,
 5. Umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi,
 6. Umiejętność wyszukiwania, selekcjonowania i krytycznej analizy informacji,
 7. Umiejętność rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz uczenia się, umiejętność pracy zespołowej.

W programie nauczania dla zawodu fryzjer uwzględniono powiązania z kształceniem ogólnym polegające na wcześniejszym osiąganiu efektów kształcenia w zakresie przedmiotów ogólnokształcących stanowiących podbudowę dla kształcenia w zawodzie. 

Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc. Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych. Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje takie jak śluby, komunie, sylwester, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę. Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie, a co za tym idzie umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest również aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń. Miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów, czyli teatry, plan zdjęciowy, telewizja, studia fotograficzne.

Fryzjerstwo należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Fryzjerzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych fryzjerów-stylistów, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia obrotów w firmach. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własną jednoosobową firmę usługową. Analiza internetowych ofert pracy, prowadzona w oparciu o portal internetowych wykazała, że obszarem, w którym stosunkowo najłatwiej znaleźć pracę jest obszar szeroko rozumianej działalności usługowej. Najwięcej ofert pracy w branży „usługi” skierowanych było do: fryzjerów, stylistów, doradców kosmetycznych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie fryzjer powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów;
2) wykonywania zabiegów chemicznych włosów;
3) wykonywania strzyżenia włosów;
4) wykonywania stylizacji fryzur.

W trakcie kształcenia w  szkole zdobędziesz kwalifikację:

A.19. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

w ramach której opanujesz

 • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
 • strzyżenie włosów, formowanie fryzur i ondulowanie,
 • zmianę koloru włosów.    

Oprócz kwalifikacji A19 będziesz kształcił się w ramach drugiej kwalifikacji:

A.23. Projektowanie fryzur

w ramach której opanujesz:

 • wykonywanie projektów fryzur,
 • stylizację fryzur z uwzględnieniem technik wizualizacji.

Fryzjerstwo należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Fryzjerzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych fryzjerów-stylistów, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia obrotów w firmach. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własną jednoosobową firmę usługową. Analiza internetowych ofert pracy, prowadzona w oparciu o portal internetowych wykazała, że obszarem, w którym stosunkowo najłatwiej znaleźć pracę jest obszar szeroko rozumianej działalności usługowej. Najwięcej ofert pracy w branży „usługi” skierowanych było do: fryzjerów, stylistów, doradców kosmetycznych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie fryzjer powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów;
2) wykonywania zabiegów chemicznych włosów;
3) wykonywania strzyżenia włosów;
4) wykonywania stylizacji fryzur.

  

 

 

Kontakt z nami:

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich
ul. Skarbowa 2
47-200 Kędzierzyn-Koźle

tel. (77) 4825950
fax. (77) 4825950

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt do IODO:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media społecznościowe:

 

 

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich