Cukiernik (BS1)

Podczas nauki zawodu uczeń zdobywa wiedzę z technologii produkcji cukierniczej, różnych metod przygotowywania, wypiekania ciast i deserów, sposób ich dekorowania oraz podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Uczy się też obsługi maszyn i urządzeń oraz organizacji procesów produkcji cukierniczej. Odbywa zajęcia praktyczne w nowocześnie wyposażonych zakładach cukierniczych, aby móc wykorzystać i utrwalać w ten sposób wiadomości teoretyczne i kształtować niezbędne umiejętności w tym zawodzie.

JEŻELI WYBIERZESZ TEN KIERUNEK KSZTAŁCENIA TO:

 • poznasz tajniki pieczenia ciast i sporządzania deserów,
 • nauczysz się trudnej sztuki dekorowania wyrobów cukierniczych,
 • poznasz rodzaje ciast i deserów z różnych stron świata,
 • dowiesz się jak założyć i prowadzić własną cukiernię lub ciastkarnię i jak być w tym lepszy od konkurencji,
 • nauczysz się obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji cukierniczej,
 • dowiesz się, jak wykorzystywać przepisy na ciasta i desery,
 • odbędziesz zajęcia praktyczne w renomowanych zakładach cukierniczych,
 • będziesz pracownikiem młodocianym w rozumieniu kodeksu pracy,
 • za swoją pracę otrzymasz wynagrodzenie,
 • zdobędziesz doświadczenie zawodowe.

W ramach zawodu cukiernik uczeń zdobywa KWALIFIKACJĘ:

T.4 Produkcja wyrobów cukierniczych

Absolwent tego kierunku kształcenia może dodatkowo ukończyć kurs obejmujący kwalifikację T.16. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych i uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik technologii żywności, jeżeli uzyska wykształcenie średnie.

Kształcenie w zawodzie cukiernik jest dla tych, którzy chcą zdobyć konkretny zawód i pracować w cukierniach, ciastkarniach oraz innych obiektach wykorzystujących produkcję cukierniczą. Przygotowuje on też do samodzielnego założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jak również daje podstawę do dalszego kształcenia i uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji przydatnych na rynku pracy.

 • cukiernie i ciastkarnie
 • piekarnie
 • restauracje
 • zakłady przemysłu cukierniczego

Kontakt z nami:

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich
ul. Skarbowa 2
47-200 Kędzierzyn-Koźle

tel. (77) 4825950
fax. (77) 4825950

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt do IODO:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media społecznościowe:

 

 

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich