Technik rachunkowości (z elementami doradztwa podatkowego)

Od roku szkolnego 2019/2020 szkoła prowadzi nabór na nowy kierunek - technik rachunkowości z elementami doradztwa podatkowego (dla absolwentów szkół podstawowych).
Nauka trwa 5 lat. Uczeń odbywa kształcenie w zakresie dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie:

EKA.07. Prowadzenie rachunkowości

CELE KSZTAŁCENIA

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik rachunkowości powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych

1. W zakresie kwalifikacji: EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych:

• prowadzenia rekrutacji i selekcjonowania kandydatów do pracy;
  • sporządzania dokumentacji kadrowej;
  • prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi;
  • rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez ZUS;
  • prowadzenia analizy zatrudnienia i wynagrodzeń;
  • prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych;
  • prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i bankami

2. W zakresie kwalifikacji EKA.07. Prowadzenie rachunkowości:

• organizowania rachunkowości jednostek organizacyjnych;
  • ewidencjonowania operacji gospodarczych;
  • przeprowadzania inwentaryzacji i rozliczania jej wyników;
  • wyceniania składników aktywów i pasywów;
  • ustalania wyniku finansowego;
  • sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych;
  • prowadzenia analizy finansowej.

Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin)

Możliwości uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji w zawodach w ramach branży określonej w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik rachunkowości po potwierdzeniu kwalifikacji EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych i EKA.07. Prowadzenie rachunkowości może uzyskać dyplom zawodowy technik rachunkowości a po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji ABE.35. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej dyplom w zawodzie technik ekonomista.