W dniu 14.03.2022 r. w Zespole Szkół nr1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się debata w formie panelu dyskusyjnego na temat inwestowania rzeczowego i finansowego. Prowadziło ją dwoje uczniów z klasy czwartej technikum ekonomicznego. W rolę ekspertów z zakresu inwestowania wcieliło się dwóch uczniów trzeciej klasy technikum ekonomicznego oraz trzech uczniów drugiej klasy technikum budowlanego. Do udziału w debacie zaproszono uczniów wszystkich klas technikum ekonomicznego naszej szkoły.
Debata składała się z 3 etapów. Na początku uczniowie prowadzący przedstawili ekspertów, temat oraz ogólny plan spotkania. Drugi etap debaty polegał na tym, iż eksperci przedstawili publiczności formy inwestowania dostępne w dzisiejszych czasach oraz zwrócili uwagę na ich wady i zalety. Omówili między innymi, na czym polega inwestowanie w nieruchomości, złoto, dzieła sztuki, NFT, surowce, zabytkowe pojazdy. W trakcie debaty zostały poruszone zagadnienia dotyczące obecnej sytuacji na rynku krajowym i globalnym. Dodatkowo eksperci wypowiedzieli się na temat najbardziej opłacalnych form inwestowania, związanym z najmniejszym ryzykiem.
Ostatni, trzeci etap debaty polegał na udzielaniu przez ekspertów odpowiedzi na zadane przez publiczność pytania:
- Jakie jest ryzyko inwestowania w nieruchomości?
- Na jakie grunty jest największy popyt?
- Co chroni przed spadkiem wartości mieszkania?
- Na jakie formy złota jest największy popyt?
- W jakiej postaci można kupić złoto?
- Czy cena złota jest identyczna na całym świecie?
- Czy da się stracić na inwestowaniu w nieruchomości?
Dzięki niniejszej debacie eksperci przybliżyli uczniom Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu sposoby zarówno inwestowania rzeczowego, jak i finansowego. Podczas spotkania nawiązała się więź między ekspertami i publicznością zadającą ciekawe pytania. Wytworzyła się dzięki temu płaszczyzna współpracy, a przecież współpraca to jeden z najważniejszych czynników w biznesie.
Uczniowie zgodnie stwierdzili po debacie, że są skłonni do ulokowania swoich wolnych środków pieniężnych w inwestycje rzeczowe, dowiedzieli się bowiem, jakie korzyści można czerpać wybierając inwestycję długoterminową i krótkoterminową.