Betoniarz zbrojarz

ze specjalizacją monter szalunków systemowych

Betoniarz zbrojarz ze specjalizacją monter szalunków systemowych

To innowacja łącząca w sobie dwa zawody:

• BETONIARZ – ZBROJARZ
  • CIEŚLA SZALUNKOWY

BETONIARZ – ZBROJARZ

Betoniarz-zbrojarz przygotowuje mieszanki betonowe, siatki i szkielety zbrojeniowe oraz wykonuje elementy betonowe i żelbetowe w różnych obiektach budowlanych przy zastosowaniu narzędzi i maszyn do robót betoniarskich i zbrojarskich.

Praca betoniarza-zbrojarza odbywa się najczęściej na zewnątrz, bezpośrednio na budowie w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Do najczęstszych zadań betoniarza-zbrojarza należy:

• analizowanie rysunków roboczych konstrukcji betonowych i żelbetowych oraz ustalanie na ich podstawie rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych oraz miejsca położenia elementów betonowych i żelbetowych w budowli,
  • czyszczenie, prostowanie, cięcie i gięcie stali zbrojeniowej,
  • montowanie siatek i szkieletów zbrojeniowych w warsztacie zbrojarskim i na budowie,
  • układanie siatek i szkieletów zbrojeniowych w miejscu wbudowania lub w formach do produkcji prefabrykatów,
  • ręczne i mechaniczne przygotowanie i zagęszczanie różnych mieszanek betonowych,
  • układanie mieszanki betonowej w formach w zakładzie produkcji prefabrykatów lub w deskowaniu na budowie,
  • montowanie oraz demontowanie form i deskowań do wykonywania elementów betonowych i żelbetowych,
  • usuwanie wad konstrukcji betonowych i żelbetowych przy użyciu torkretnicy.

CIEŚLA SZALUNKOWY

Cieśla szalunkowy, to osoba, zajmująca się formowaniem szalunków w konstrukcjach budowlanych, które następnie zostaną zalane świeżym betonem.

Do jego zadań należy dobór rodzaju drewna, sposobu obróbki przy użyciu narzędzi, urządzeń i maszyn do prac ciesielskich. Cieśla szalunkowy zajmuje się ręcznym i mechanicznym transportowaniem elementów deskowania systemowego i indywidualnego.

Praca cieśli szalunkowego odbywa się najczęściej na zewnątrz w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Do najczęstszych zadań cieśli szalunkowego należy:

• formatowanie szalunków w konstrukcjach, które zostają pokryte świeżym betonem,
  • montaż gotowych form ze stali lub drewna,
  • składowanie elementów deskowania indywidualnego i szalunków systemowych,
  • sporządzanie przedmiaru robót związanych z wykonaniem i montażem elementów szalunków,
  • wykonywanie obróbki elementów drewnianych,
  • montowanie i demontowanie szalunków systemowych,
  • montowanie i rozbieranie deskowania indywidualnego,
  • transportowanie ręczne i mechaniczne deskowania indywidualnego oraz szalunków systemowych.

Informacja o zawodach kształconych w firmie MULTISERWIS:

Informacja o zawodach:

Zawód objęty patronatem firmy MULTISERWIS.