Szkolne Koło Poszukiwaczy Historii

Opiekun Szkolnego Koła Poszukiwaczy Historii – mgr Grażyna Raczyńska

Cześć, jesteśmy uczniami Budowlanki

Stworzyliśmy Szkolne Koło Poszukiwaczy Historii, bo cenimy przeszłość i jej wpływ na współczesność. Chcemy przybliżać innym najważniejsze wydarzenia, stąd pomysł utworzenia Kalendarium historycznego. W fotogalerii zamieszczamy zdjęcia i informacje o różnych wydarzeniach, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Chcemy przybliżać historię naszego miasta i regionu, który ma wiele ciekawych, nieodkrytych miejsc, stąd pomysł na stworzenie “Dziejów Kędzierzyna- Koźla i okolic”. Prezentujemy tu ciekawostki historyczno-archeologiczne związane z naszym miastem i okolicami, a także rozmowy z interesującymi ludźmi, którzy znają dzieje miasta i regionu. Polecamy też ciekawe lektury, nowości, publikacje popularnonaukowe, filmy, z którymi warto się zapoznać. Dla chętnych zamieszczamy informacje o szkolnych, ogólnopolskich konkursach oraz quizy, w których każdy może wziąć udział. Nagrodą – wiedza. A może coś jeszcze… Opiekę nad naszym kołem sprawuje nasz nauczyciel historii mgr Grażyna Raczyńska. W związku z zaistniałą pandemiczną codziennością spotykamy się online i pracujemy zdalnie. Po powrocie do szkoły chcemy rozszerzyć nasze działania o wycieczki w miejsca związane z lokalną i regionalną historią. Być może odkryjemy nieznane dotąd fakty? Jeśli interesuje Cię działalność naszego koła, aktywny udział w tworzeniu tej strony, dołącz do nas kontaktując się z nauczycielem prowadzącym.

Zapraszamy!

Szkolne Koło Poszukiwaczy Historii przy Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

39 rocznica stanu wojennego

39 rocznica stanu wojennego

13 grudnia 1981r. władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny pod pretekstem pogarszającej się sytuacji gospodarczej i energetycznej kraju oraz...

Kalendarium historyczne to miejsce, gdzie przypominamy o ważnych wydarzeniach historycznych, o których należy pamiętać. Każdy rok jest okazją do upamiętnienia ważnych momentów dziejowych. Czy wiecie, że 2021r. został nazwany Rokiem Polskiej Tradycji Konstytucyjnej ze względu na 100. rocznicę uchwalenia Konstytucji marcowej 17 marca 1921 i 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, gdyż w tym roku przypada okrągła 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Ponadto w tym roku będziemy obchodzić:

  • 100. rocznicę podpisania Traktatu Ryskiego z 18 marca 1921, który zakończył wojnę polsko – bolszewicką i ustanowił granicę wschodnią II RP,
  • 80. rocznicę utworzenia armii gen. Andersa, która powstała w wyniku podpisania układu Sikorski – Majski i która wsławiła się m.in. w zdobyciu Monte Cassino,
  • 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981r., który na długo pogrzebał marzenia Polaków o wolności.

W naszym kalendarium prezentujemy także ważne postaci historyczne. W tym miesiącu – urodzeni w marcu. Wybraliśmy kilka, jak nam się wydawało. znaczących postaci naszej historii.

3 marca 1934r. Jacek Kuroń– „dżinsowa kurtka, zachrypnięty głos, nieodłączny termos” działacz opozycyjny, skazany za swoją działalność przeciwko władzy komunistycznej łącznie na 6,5 roku więzienia, internowany w stanie wojennym, kojarzony z tzw. Kuroniówką – najpierw darmowym posiłkiem dla warszawiaków, później nazwanym tak zasiłkiem dla bezrobotnych.

4 marca 1746 r KAZIMIERZ PUŁASKI

Urodzony 4 marca 1746 r., zmarł 11 października 1779 r. od ran odniesionych w bitwie pod Savannah. Jeden z dowódców konfederacji barskiej. Po opuszczeniu kraju walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Uważany za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jako jednemu z bohaterów narodowych, pośmiertnie nadano mu honorowe obywatelstwo USA.

6 marca 1917r. Marian Bernaciak „Orlik” – jeden z żołnierzy wyklętych. W 1939 r. jako podporucznik walczył w wojnie obronnej Polski. Po nieudanej obronie Włodzimierza Wołyńskiego dostał się do niewoli sowieckiej, ale udało mu się uciec z transportu jenieckiego , który jechał do Kozielska. Wrócił do Polski i wstąpił do WZW. Był w konspiracji, a zdekonspirowany uciekł do lasu i tam już pozostał do końca wojny. Po wojnie dawał schronienie partyzantom występującym przeciwko nowej komunistycznej rzeczywistości. Zginął w wieku 29 lat w Piotrówce podczas obławy zadenuncjowany przez miejscowego sołtysa.

12 marca 1910 r. Zygmunt Szendzielorz „Łupaszka” – żołnierz wyklęty, skazany na 18-krotną karę śmierci, dowódca 5. Brygady Wileńskiej, zamordowany za swoją działalność antykomunistyczną.

17 marca 1865 r. Gabriel Narutowicz – z wykształcenia inżynier hydrotechnik, pionier elektryfikacji Szwajcarii, prof. na politechnice w Zurychu. Pierwszy prezydent II RP. Podczas wizyty w galerii Zachęta został zastrzelony przez endeka Eligiusza Niewiadomskiego 5 dni po zaprzysiężeniu na prezydenta RP.

21 marca 1786 r. JOACHIM LELEWEL

Urodzony 21 marca 1786 r. w Warszawie, zmarł 29 maja 1861 r. w Paryżu. Historyk, polityk, ideolog demokracji polskiej. Profesor uniwersytetów w Wilnie i Warszawie. W czasie powstania listopadowego członek władz Królestwa Polskiego. Działacz i przywódca organizacji niepodległościowych w kraju i na emigracji

23 marca 1824 r. ZYGMUNT MIŁKOWSKI

Urodzony 23 marca 1824 r. we wsi Saracei na Podolu, zmarł 11 stycznia 1915 r. w Lozannie. Posługiwał się pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Polityk niepodległościowy. Jeden z założycieli Ligi Polskiej i Ligi Narodowej Polskiej. Także pisarz – autor powieści historycznych, publicysta i działacz społeczny.

25 marca 1864 r. SEWERYN STERLING

Urodzony 25 marca 1864 r. w Gustku (obecnie część Tomaszowa Mazowieckiego), zmarł 15 listopada 1932 r. w Rabce. Lekarz, popularyzator higieny i oświaty sanitarnej, szczególnie profilaktyki przeciwgruźliczej. Członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, współtwórca polskiej pulmonologii. Profesor Wolnej Wszechnicy Polskiej, współzałożyciel i redaktor “Czasopisma Lekarskiego”.

30 marca 1857 r. GABRIELA ZAPOLSKA

Urodzona 30 marca 1857 r., zmarła 17 grudnia 1921 r. Właściwie: Maria Gabriela Korwin-Piotrowska, 1. voto: Śnieżko-Błocka, 2. voto Janowska. Dramatopisarka, powieściopisarka, publicystka, aktorka. Autorka naturalistycznych komedii i satyr, zasłynęła krytyką mieszczańskiej mentalności. Najbardziej znany utwór to “Moralność pani Dulskiej”.

 

 

W tym miesiącu proponujemy wam pozycję związaną tematycznie z marcem czyli Narodowym Dniem „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to książka
Stanisława Płużańskiego „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne wyklętych”.

To pierwsza na rynku pozycja, która opisuje życie codzienne żołnierzy wyklętych.Podczas lektury dowiecie się, jak żyli, co jedli, gdzie mieszkali, jak
wyglądały ich dni i noce. Autor zwraca uwagę na problem dyscypliny w oddziałach i próby jej utrzymania przez dowódców. Pokazuje też, z jakimi
słabościami musieli mierzyć się wyklęci przez ówczesną władzę i traktowani jako bandyci. Opowieść rozpoczyna się w 1944 roku, a kończy w 1963, kiedy podczas obławy ginie ostatni z wyklętych – Józef Franczak „Lalek”. Jeśli chcesz poznać ich leśną codzienność, przeczytaj koniecznie książkę.
Szkolne Koło Poszukiwaczy Historii

Ruszyła II edycja konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” 

Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:

  • plastycznej – stworzenie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską,
  • literackiej – przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”,
  • tekst piosenki – przygotowanie tekstu piosenki poświęconej zbrodni katyńskiej.

W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych. Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę w każdej z trzech kategorii. Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, nie jest dopuszczalne składanie prac zbiorowych. Prace konkursowe muszą zostać przygotowane w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są nagrody:

  • za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe,
  • za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe,
  • za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe.

Dla uczestników, którzy zajmą miejsca 4 – 10 przewidziano wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Wszelkie pytania związane z organizacją Konkursu należy kierować na adres: Kancelaria Sejmu, Centrum Informacyjne Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa, tel.: 22 694 19 66, mail: konkurs@sejm.gov.pl.”Polskie serce pękło. Katyń 1940”. II edycja konkursu literacko-plastycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych – Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Prace literackie lub plastyczne można nadsyłać do organizatorów konkursu do 19 marca 2021. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Szczegóły i regulamin konkursu w powyższym linku. Pamiętajcie o wypełnieniu i dołączeniu Karty zgłoszenia.

QUIZ

Test –  Wielki Powtórka z Historii

Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast