Lekcja ekologii dla dzieci ze Świetlicy „Brzdąc”

Lekcja ekologii dla dzieci ze Świetlicy „Brzdąc”

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia będących uczestnikami Hufca Pracy w Kędzierzynie – Koźlu postanowili przygotować i przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Brzdąc”. Uczestniczki zorganizowały dla dzieci zabawy tematyczne, pogadankę na temat ekologii, metod dbania o czystą Ziemię  oraz przeprowadziły rozmowę o tym jak dzieci mogą same oszczędzać energię i dbać o środowisko naturalne. Zajęcia urozmaicone zostały filmikami i piosenkami uczącymi w prosty i obrazowy sposób zasad segregacji śmieci i recyklingu. Młodzież przyjęta została przez podopiecznych świetlicy z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem. W atmosferze zabawy dzieciom łatwo było zdobywać wiedzę dotyczącą podstaw segregacji śmieci, a przez przykłady działań proekologicznych podawanych przez młodzież, bez trudu wyszukać i zapamiętać przynajmniej kilka pomysłów na bycie eko. Po zakończonych zajęciach okazało się, że dzieci bardzo szybko zapamiętały sposoby segregacji śmieci, co udowodniły podczas  ostatniej ekologicznej zabawy, gdzie segregowały do kolorowych śmietników różne rodzaje śmieci. Na zakończenie spotkania Brzdące wykonały gazetkę „Kodeks młodego ekologa” i zaprosiły młodzież do zwiedzania świetlicy oraz do wspólnej zabawy.

 Mam nadzieję, że nie tylko dzieci, ale także młodzi ludzie i my dorośli będziemy potrafili sprostać wyzwaniom ekologicznym stawianym nam współcześnie i będziemy mieli siłę oraz chęci do stosowania tych prostych zasad ekologicznych w swoim życiu. Bo Ziemia jest tylko jedna.