Porozumienie ZS 1 o współpracy z Państwową Strażą Pożarną

W dniu 9 września 2024 roku w Zespole Szkół nr 1 zostało podpisane porozumienie, pomiędzy Starostwem Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu,  Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich oraz Państwową Strażą Pożarną w Kędzierzynie – Koźlu.

W zakres porozumienia wchodzi przede wszystkim zacieśnienie współpracy, dla lepszej edukacji i szkolenia praktycznego młodzieży w obszarze bezpieczeństwa. Zespół Szkół nr 1 w roku szkolnym 2024/2025 wprowadza innowację „Rozwój kompetencji w obszarze rozpoznawania zagrożeń, kooperacji i realizacji działań dla potrzeb Obrony Cywilnej”.

Innowacja ma na celu wyposażenie uczniów klas technikum logistycznego w wiedzę i umiejętności, pozwalające w przyszłości uczestniczyć w skoordynowaniu działań podmiotów zaangażowanym na naszym terenie w Obronę Cywilną. Jednym z głównych podmiotów realizującym działania  wykonawcze w tej dziedzinie jest Państwowa Straż Pożarna. Dlatego oczywiste jest oparcie się na wiedzy profesjonalistów w tej dziedzinie.

Dodatkowo wielu uczniów Szkoły działa w Ochotniczych Stażach Pożarnych w swoich miejscowościach, co ułatwia współpracę i wymianę doświadczeń. Innowacja będzie realizowana w zakresie szkoleń organizowanych dla uczniów, przez Państwową Straż Pożarną, ale również przez przedstawicieli miasta i powiatu, odpowiedzialnych za koordynacje działań w czasie zagrożeń i klęsk, mogących występować w naszym powiecie.