XII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

XII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Już po raz dwunasty uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli zmierzyć się z ortograficznymi wyzwaniami w powiatowym konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 1. W tym roku gośćmi tego wydarzenia były panie: dr Danuta Pytel-Pandey oraz dr Maria Giej, językoznawczynie z Uniwersytetu Wrocławskiego, które przygotowały tekst dyktanda, a także niezwykle ciekawy wykład poświęcony kulturowym aspektom problemu grzeczności językowej.

W auli szkolnej o tytuł mistrza ortografii rywalizowało 29 uczniów z wielu szkół podstawowych i średnich z naszego miasta i powiatu. Wśród nich najlepsza w kategorii szkół podstawowych okazała się Oliwia Szymańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Większycach, natomiast pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęła Anna Świderska z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

Nagrody, które otrzymali uczniowie – słuchawki i blendery – zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

Czesław Miłosz w jednym z wierszy pisał, że „polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją”. I z pewnością tak właśnie jest dla uczestników Konkursu. A my chcemy wierzyć, że ta pasja w uczniach będzie trwała i za rok również się spotkamy!