Co jest w tym oku? – czyli zajęcia o narządzie wzroku

Co jest w tym oku? – czyli zajęcia o narządzie wzroku

Oczy należą do najważniejszych narządów zmysłów. U każdego człowieka są inne, gdyż ich kolor jest niepowtarzalny: barwa zależy od ilości pigmentu (melaniny) w tęczówce i mieści się w gamie od najciemniejszych odcieni brązu do najjaśniejszych odcieni błękitu. Zwykle oboje oczu ma ten sam kolor. Jedynie u 1% populacji ludzkiej występuje różnokolorowość tęczówek, a wada ta nosi nazwę heterochronii. Nie wiąże się ona z dolegliwościami zdrowotnymi i nie wymaga leczenia, a co więcej – uznawana jest za oryginalną cechę urody. Różnokolorowe oczy mają m.in. aktorki Jane Seymour, Kate Bosworth i Mila Kunis.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda gałka oczna i jak to jest … trzymać ją w dłoni?
Przy  pomocy  skalpela  chirurgicznego uczniowie klasy 4cT mieli możliwość przeprowadzenia sekcji  gałki  ocznej i poznać jej budowę. Zadaniem było oddzielenie mięśni utrzymujących gałki oczne w prawidłowej pozycji w oczodole, a następnie rozcięcie gałki. Z jej wnętrza uczniowie wyciągnęli soczewkę, zobaczyli budowę tęczówki i ujście nerwu wzrokowego. Zajęcia w tej formie wywarły na uczniach niemałe wrażenie.