Ekonomiści zgłębiają wiedzę z zakresu prawa – spotkanie z Mecenasem Mateuszem Szyszką

Ekonomiści zgłębiają wiedzę z zakresu prawa – spotkanie z Mecenasem Mateuszem Szyszką

Znajomość prawa to jeden z podstawowych elementów w pracy ekonomisty, dlatego zgłębianie jego tajników jest tak ważne dla naszych uczniów.  Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Poznaj fascynujący świat prawa” zaprosili absolwenta naszej szkoły Mecenasa Mateusza Szyszkę, który 10.11.2022 r. spotkał się z młodzieżą klas technikum ekonomicznego.

Pan Mecenas przedstawił swoją ścieżkę kariery, począwszy od nauki w ZS nr 1, poprzez studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim i wreszcie aplikację adwokacką oraz pracę w wymarzonym przez siebie zawodzie. Nasz absolwent podkreślał znaczenie wyboru szkoły średniej, która nauczyła go praktycznego podejścia do życia.

Pan Mateusz Szyszka w ciekawy sposób opowiedział o pracy adwokata, którego zadaniem jest obrona klienta niezależnie od popełnionych czynów, w naszym kraju każdy ma bowiem prawo do obrony. Codzienne działania adwokata polegają na pisaniu pozwów, ustalaniu strategii obrony, pisaniu mowy obrończej, spotykaniu się z klientami, udziale w rozprawach sądowych. Pan Mecenas wiele uwagi poświęcił na przedstawienie funkcjonowania prawa karnego. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się anegdoty dotyczące prawniczego świata, a także strój ubierany na każdą rozprawę sądową (toga adwokacka), który można było przymierzyć. Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące pracy w sądzie.

Kulisy działania wymiaru sprawiedliwości w ciekawy sposób przedstawione przez Pana Mecenasa Mateusza Szyszkę przybliżyły młodzieży funkcjonowanie sądownictwa w Polsce. Rozmowa z absolwentem ZS1 z pewnością zachęci młodych ludzi do pogłębienia wiedzy prawniczej, a może w przyszłości do wyboru właśnie takiej drogi zawodowej?