Finał konkursu Igrzyska Ekonomiczne

Finał konkursu Igrzyska Ekonomiczne

Wielkim sukcesem  ucznia Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu Tobiasa Wąsika zakończył się  II etap konkursu Igrzyska Ekonomiczne, który odbył się 29.11.2021 r. w Opolu. Zdobył on II miejsce wśród przedstawicieli szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego.

Organizatorami konkursu byli: Koło  Naukowe  Ekonomistów,  działające  na  Wydziale Ekonomicznym   Uniwersytetu   Opolskiego,   pod   patronatem   Polskiego   Towarzystwa Ekonomicznego Oddział Wojewódzki w Opolu, wraz z Punktem Informacji Europejskiej Europe    Direct-Opole,    Opolskim    Centrum    Rozwoju    Gospodarki    oraz    Polskim Towarzystwem  Ekonomicznym  z  Oddziałem  Wojewódzkim  w  Opolu.

Celem Igrzysk Ekonomicznych było sprawdzanie i poszerzanie wiedzy uczniów szkół średnich województwa opolskiego w zakresie szeroko rozumianych nauk ekonomicznych.

Etap II  składał się z trzech rund. Pierwsza i druga część konkursu polegała na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania z zakresu ekonomii, problemów gospodarczych kraju. Najciekawsza, ale też najtrudniejsza, okazała się runda 3, która odbyła się w formie debaty w stylu oksfordzkim. Polegała ona na tym, że dwaj finaliści mieli wyznaczony przez jury temat  oraz narzucone stanowisko przeciwnika tezy lub jej obrońcy  (za lub przeciw danemu zjawisku ekonomicznemu). Mimo trudnego zadania wymagającego opanowania i szybkiej riposty na stawiane pytania, Tobias świetnie poradził sobie z trudnymi zagadnieniami  zarówno w rundzie 1 i 2, jak i w części finałowej. Wykazał się nie tylko ogromną wiedzą z zakresu ekonomii, ale też zachwycił jury kulturą osobistą i umiejętnością prowadzenia dyskusji, co w dzisiejszych czasach jest szczególną rzadkością.