II Wojewódzki Konkurs „Stół wiosną malowany”

II Wojewódzki Konkurs „Stół wiosną malowany”

28 marca 2023 roku w Hotelu Solidaris odbył się II Wojewódzki Konkurs. Jego tematem  był stół wiosną malowany, czyli pomysły na nakrycie i zaaranżowanie stołu. Cele, które przyświecały zmaganiom konkursowym to rozwijanie zainteresowań uczniów i doskonalenie ich umiejętności, rozbudzanie inicjatywy i pomysłowości, rozwijanie kreatywnego myślenia, upowszechnianie wzorów estetycznego  i dekoracyjnego nakrywania stołów.

Pomysłodawcą a zarazem organizatorem konkursu byli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu , realizując go we współpracy z Hotelem Solidaris.

W konkursie wzięło udział siedem zespołów, które tworzyli  uczniowie ze  szkół gastronomicznych województwa opolskiego. W ten wiosenny poranek rywalizowali oni  ze sobą             w dwóch konkurencjach. Pierwszą było nakrycie stołu à la carte do wylosowanego menu. Druga polegała na  zaaranżowaniu stołu związanego z wiosną.  Ponadto zespoły  miały  zaproponować menu do nakrytego stołu. W ciągu godziny każda z drużyn stworzyła niepowtarzalną aranżację. Prace oceniane były przez komisję, którą tworzyli:

  • Agata Ochał – właścicielka firmy Aga DECORE, specjalizująca się w aranżacjach wnętrz i dekoracjach stołów;
  • Michał Bryłka – współwłaściciel Bistro Czarno na Białym, znakomity kucharz oraz znawca sztuki kelnerskiej
  • Ryszard Kuczera – szkoleniowiec z zakresu barmaństwa i baristyki z doświadczeniem kelnerskim
  • Artur Salamon – kierownik sali w Hotelu Solidaris

Jury oceniało przygotowane przez uczestników stoły bardzo skrupulatnie. Każdy zespół mógł poznać opinię komisji dotyczącą zarówno przygotowanego przez siebie menu, nakrycia stołu oraz dekoracji.   Z pewnością uczniowie biorący udział w zmaganiach konkursowych pogłębili swoją wiedzę, było to dla nich kolejne, wspaniałe  doświadczenie i prawdziwa przyjemność. Dlatego jesteśmy z nich dumni a zarazem wdzięczni im za to, że zechcieli uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich: Kacper Urban i Mateusz Gralka, na  II miejscu uplasowały się przedstawicielki Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu : Natalia Wołowska i Sandra Marek, a III miejsce zajęły  Lena Guzy i Stefania Wajruch z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.

Nagrody w postaci bonów podarunkowych  ufundowali  Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu oraz Jerzy Treffon. Upominki dla uczestników przygotowało również Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie – Koźlu.

Tegoroczny konkurs przechodzi już do historii i mamy nadzieję, że pozytywnie zapisze się w pamięci uczestników.