KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!

KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!

KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!

„Gra nie jest skończona dopóki się nie skończy” – Yogi Berra

Tenis stołowy, czy ping-pong? To dwie pokrewne, ale różniące się dyscypliny sportowe. Tenis stołowy, nazywany również ping pongiem, to dynamiczna gra, która wymaga szybkości, precyzji i koordynacji.  Celem gry jest odbijanie piłeczki nad siatką tak, aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić. Gra toczy się na stole podzielonym na dwie połowy siatką, która przebiega przez środek pola gry. Każdy zawodnik posiada rakietkę, którą używa do odbijania piłeczki nad siatką na stronę przeciwnika. Punkty zdobywane są, gdy przeciwnik nie odbije piłeczki lub popełni błąd. Mecze rozgrywane są do 3 lub 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów, a zmiana podającego następuje po dwóch serwisach. Wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 11 punktów, mając jednocześnie dwupunktową przewagę. Rozwijając umiejętności w tenisie stołowym, można stać się mistrzem w szybkości i precyzji.

Różnice miedzy tenisem stołowym, a ping-pongiem:

Sprzęt: W tenisie stołowym gracze używają specjalnych rakietek z deską i dwiema gumowymi okładzinami: jedna w kolorze czerwonym, a druga w kolorze czarnym. Piłeczka jest białego koloru. W ping-pongu rakietki mają bardzo drobny papier ścierny, który uniemożliwia rotację piłki. Okładziny są koloru niebieskiego, a piłeczka jest pomarańczowa. W tenisie stołowym rotacja jest bardzo istotna,  natomiast w ping-pongu nie jest kluczowa- gracze grają bliżej stołu. Mecze w tenisie stołowym rozgrywa się do 11 punktów, a wymiana rakietek następuje co set, zaś w ping-pongu rywalizuje się do 2 lub 3 setów, a wymiana rakietek jest częstsza. Od 1988r. tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską w odróżnieniu do ping-ponga, który nie jest sportem olimpijskim.      Podsumowując, choć obie gry wydają się podobne, różnice w sprzęcie, rotacji i zasadach sprawiają, że tenis stołowy i ping-pong to dwie odrębne dyscypliny sportowe.

Aleksandra Zwolińska kl.1i