Wielki fajer, czyli VII Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej

Wielki fajer, czyli VII Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej

17.04.2024 r. w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie- Koźlu pod patronatem Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego odbył się po raz siódmy Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej, w którym wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego powiatu.

Gościem specjalnym była Pani Karolina Trela- wokalistka śpiewająca po śląsku, gwiazda TV Silesia. Tyn fajni chop , Bo tak sie bawi Górny Ślunsk  to piosenki, przy których bawiła się cała sala, bo  ,,na Górnym Ślunsku tak już jest, kaj potańcować je. Na chwilam w końcu troski życia idzie ciepnunć weg”.

Swoje talenty muzyczne i aktorskie zaprezentowali również uczniowie „Budowlanki”, rozbawiając publiczność do łez.

Kilkudziesięciu miłośników gwary śląskiej zmierzyło się w  części pisemnej konkursu z testem wiedzy w formie quizu, w którym sprawdzona została znajomość podstawowych słów i zwrotów w gwarze śląskiej. Do drugiego etapu zmagań zostało zakwalifikowanych 20 uczniów. W części ustnej zaprezentowane zostały zarówno ciekawe opowiadania, wice, czyli dowcipy, a także wiersze w gwarze śląskiej. Jednak największy aplauz widowni wywołali śpiewający uczestnicy konkursu. Jury konkursu oceniało występy pod względem poprawności gwary śląskiej, znajomości tradycji i zwyczajów śląskich, bogactwa językowego oraz kreatywności.

I miejsce zajęli ex aequo: Paweł Kruczek oraz Alan Grabiec, II miejsce Oliwia Rypała, III miejsce ex aequo : Aurelia Gabor, Maria Foit, Lena Langer. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy II etapu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatu Kędzierzyńsko- Kozielskiego.

Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu, szczególnie zaś  P.Teresie Młynarek,

  1. Karolinie Treli, która uświetniła uroczystość swoją obecnością, Starostwu Powiatowemu i wszystkim uczestnikom wraz z opiekunami.

,,Mamy jedno życie, przeżyjmy je najpiękniej, jak potrafimy. Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym. A uśmiech i humor to jedyne antidotum na całe zło tego świata”, te słowa niedawno zmarłego śląskiego artysty  Krzysztofa Respondka najlepiej oddają atmosferę dzisiejszego święta gwary śląskiej.