Ścieżka gimnastyczna

Ścieżka gimnastyczna
KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!
„Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy.” Yoda
W dniu 11.03.2024 dziewczyny z klasy 1tl przygotowywały ścieżkę gimnastyczną.
Ścieżka gimnastyczna to specjalna przestrzeń lub mata(połączone materace), na której można wykonywać różnorodne ćwiczenia gimnastyczne. Jest to doskonałe narzędzie do treningu, rozgrzewki, równowagi, akrobatyki i innych form aktywności fizycznej. Na ścieżce można wykonywać różne elementy, wchodzące w skład szeroko pojętej gimnastyki i akrobatyki.
Dziewczęta podczas zajęć wykonywały takie ćwiczenia jak: różne przewroty w przód i w tył, mostek, świeca, gwiazda, szpagat, stanie na rękach, na głowie, na przedramionach, waga przodem, deska i wiele innych, efektownych według własnej inwencji.
Gimnastyka to dyscyplina sportowa, wywodząca się ze starożytnej Grecji, która znajduje się w programie letnich igrzysk olimpijskich od ich pierwszej edycji w 1896 roku(Ateny). Do dziś jest to popularny sport widowiskowy. Giętkość ludzkiego ciała w gimnastyce i wiążące się z tym ryzykowne akrobacje, to forma sztuki i dowód na niesamowitą sprawność fizyczną sportowców. Gimnastyka wymaga równowagi, siły, elastyczności, zwinności, wytrzymałości i kontroli.
Najlepszy polski gimnastyk Leszek Blanik to złoty medalista olimpijski w skoku z Pekinu (2008) i brązowy z Sydney (2000). W skoku zdobył także trzy medale mistrzostw świata i trzy medale mistrzostw Europy, a także srebrny medal Igrzysk Dobrej Woli w 2001. Jest również pierwszym polskim sportowcem, którego nazwiskiem nazwano element gimnastyczny: skok- przerzut.
Pamiętajmy, że regularna aktywność fizyczna obniża ciśnienie, poprawia kondycję i wydolność organizmu, a dzięki temu ciało jest bardziej odporne na urazy i infekcje.
Alicja Błasiak kl.1tl