KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!
„Gra nie jest skończona dopóki się nie skończy” –
Yogi Berra
SIATKÓWKA
W grze biorą udział 2 zespoły, w każdym z nich jest: rozgrywający, atakujący, 2 środkowych i 2
przyjmujących, libero. Na boisku przebywa jednak tylko 6 zawodników. Gra polega na odbijaniu piłki
dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy
boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać 3 odbicia – odbiór, wystawa i atak –
każde następne jest błędem. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra 3 sety – w każdym z
nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej 2 punktów. Przy
wyniku 24:24 gra toczy się „na przewagi”, dopóki któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę
nad drugą. Wyjątek stanowi 5 set (tie-break), który jest rozgrywany, jeśli stan meczu po 4 setach
wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej 2
punktów. Zagrywkę wykonuje się zza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki sposobem dolnym lub
górnym. Wymiary boiska: 9x18m, wysokość siatki dla mężczyzn to 243cm, a dla kobiet 224cm.
Siatkówkę wymyślił nauczyciel wf William G. Morgan w 1895r., a w 1964 roku w trakcie Letnich IO
w Tokio gra ta zadebiutowała na najważniejszej imprezie sportowej świata.
Przepisy gry w piłkę
siatkową przez lata wielokrotnie zmieniano. Najważniejsze zasady pozostały jednak niezmienne. Dziś
jest to jedna z najpopularniejszych gier zespołowych na świecie, którą uprawiają tysiące sportowców
w różnych kategoriach wiekowych.
Jednym z najsłynniejszych polskich siatkarzy był Tomasz Wójtowicz – złoty medalista mistrzostw
świata i igrzysk olimpijskich, zdobywca Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, nominowany do grona
najlepszej „8” siatkarzy świata i amerykańskiej galerii siatkarskich sław. Obecnie mamy wielu
utalentowanych siatkarzy, którzy zdobywają czołowe miejsca na arenie światowej.