KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!

KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!

KAŻDY CZŁOWIEK O TYM WIE: CHCESZ BYĆ ZDROWY-RUSZAJ SIĘ!

           „Zanim coś osiągniesz, musisz najpierw wymagać tego od siebie.”-  Michael Jordan

 

KOSZYKÓWKA

     Koszykówka (piłka koszykowa) to dyscyplina sportu drużynowego (sport olimpijski), w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć jak największą liczbę punktów wrzucając piłkę do kosza drużyny przeciwnej, jednocześnie chroniąc skutecznie własny kosz. Zwycięża drużyna, która zdobędzie więcej punktów. Nie ma górnego limitu punktacji. Mecz podzielony jest na 4 kwarty każda po 10 minut, w NBA 12 minut. Mecz wygrywa drużyna z większą liczbą punktów po skończonym czasie gry. W przypadku remisu rozgrywane są 5-cio minutowe dogrywki do momentu zwycięstwa jednej z drużyn. Przerwy między kwartami i ewentualnie dogrywkami trwają 2 minuty każda. Kosze umieszczone są na wysokości 3,05 metra. Punkty otrzymuje się za umieszczenie piłki w koszu: – 1 punkt za celny rzut wolny z linii rzutów wolnych

– 2 punkty za celny rzut z akcji wykonany z odległości mniejszej niż linia rzutów za trzy punkty

– 3 punkty za celny rzut zza linii rzutów (6,75 m, w NBA 7,24 m)

Boisko do gry to płaska, twarda powierzchnia wolna od przeszkód, o wymiarach 28 m długości i 15 m szerokości, mierzonych od wewnętrznych krawędzi linii ograniczających boisko. Linia musi mieć 5 cm szerokości.

Vanessa Haczek kl.1sw