Realizatorzy projektu „Solidarnie, etnicznie – wspólnie!” zakończyli marcowe zajęcia, w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, dwoma spotkaniami dla dzieci podopiecznych Świetlicy „Brzdąc”. Młodzież będąca uczestnikami Hufca Pracy 8-3 w Kędzierzynie – Koźlu i uczniami Szkoły Branżowej I stopnia Zespołu Szkół nr 1, przygotowała i przeprowadziła dla dzieci zajęcia dotyczące tolerancji. Oprócz rozmowy na ten ważny temat, uczestnicy poprowadzili gry i zabawy tematyczne, pokazali krótkie filmiki przybliżające temat praw człowieka, szacunku dla innych ludzi, nawet tych bardzo się od nas różniących. Coach projektu długo opowiadała na temat kultury, tradycji i zwyczajów Romów oraz odpowiadała na pytania dzieci. Na zakończenie zajęć podopieczni świetlicy mieli okazję spotkać się na żywo z kulturą romską. Wolontariusz projektu zaprezentował techniki gry na instrumencie perkusyjnym cajon. Ale najbardziej spektakularny okazały się jednak pokaz tańców romskich, które wykonane został przez, będące Polkami i Romkami, uczestniczki projektu. Występ zakończył się wspólnymi tańcami naszej młodzieży i podopiecznych świetlicy w rytm energetycznej etnicznej muzyki.
Uczestnicy projektu rozpoczęli także nagrywanie filmu o tolerancji i relacjach polsko – romskich na terenie naszego miasta Kędzierzyna – Koźla. Zaproponowali dzieciom i wychowawcom z „Brzdąca” udział w przygotowaniu filmiku oraz udzielenie odpowiedzi na pytania: jak wyglądają relacje dzieci polskich i romskich w ich szkole, czym dla nich jest tolerancja i czy znają osoby, które można nazwać tolerancyjnymi.
Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze wrócić do Świetlicy Socjoterapeutycznej „Brzdąc”, żeby poprowadzić zajęcia dla dzieci ze starszych grup wiekowych i wspólnie zakończyć nagrywanie filmu.
- Projekt Solidarności realizowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności
- Miejsce realizacji 8-3 Hufiec Pracy Kędzierzyn – Koźle
- Kwota dofinansowania 2444.00 EURO
- Okres realizacji 01.03.2021 – 30.06.2021
- Uczestnicy projektu 6 osób – 5 uczestników Hufca Pracy w Kędzierzynie – Koźlu , 1 absolwent
- Cele projektu szerzenie tolerancji, akceptacji, zmiana poglądów i postrzegania odmienności oraz mniejszości na podstawie trudnych relacji społeczności romskiej z mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla