Ekonomiści poznają tajniki prawnych aspektów funkcjonowania sztucznej inteligencji i nowych technologii

Ekonomiści poznają tajniki prawnych aspektów funkcjonowania sztucznej inteligencji i nowych technologii

Współczesne czasy są wyzwaniem dla wielu grup zawodowych. Rozwój nowych technologii z jednej strony może rodzić obawy, ale z drugiej strony daje ogromne możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy m.in. prawnika czy ekonomisty.

Dnia 17.01.2022 r. w ramach innowacji pedagogicznej „Poznaj fascynujący świat prawa” uczniowie kl.1 i 2 technikum ekonomicznego wysłuchali wykładu na temat: „Legal-tech i sztuczna inteligencja w pracy prawnika oraz wyzwania dotyczące regulacji w zakresie nowych technologii” wygłoszonego przez p. Magdalenę Maj, doktorantkę Uniwersytetu Wrocławskiego.

W czasie spotkania zostały poruszone ciekawe dla młodych ludzi zagadnienia dotyczące aplikacji usprawniających pracę prawnika, chatbotów w komunikacji z klientami. Wiele emocji wśród słuchaczy wywołał temat, czy sędzia może być robotem, który prowadząca omówiła na przykładzie Estonii jako najbardziej cyfrowego państwa Europy. Zainteresowanie wzbudziło także zagadnienie związane z optymalnym wykorzystaniem zdobyczy nowych technologii, czyli zastosowaniem metody Hackathonu jako miejsca spotkania prawników i programistów, wydarzenia, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z działalnością prawników. Wyzwaniem dla prawa jest również funkcjonowanie robotów humanoidalnych, to, jakie prawa należy im zagwarantować, kto ma ponosić odpowiedzialność za ich działanie? Mimo, że w wielu sferach człowiek wygrywa jeszcze dzisiaj z robotem, to już należy zająć się uregulowaniami prawnymi związanymi z działaniem sztucznej inteligencji.