Technik ekonomista

Gimnazjalisto! Nie zastanawiaj się! Wybierz zawód - technik ekonomista!

Zawód,  który daje szerokie możliwości zatrudnienia, ale również awansu i rozwoju.

Ekonomista to specjalista w szeroko pojętej dziedzinie ekonomii, handlu i finansów.

Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach.

Zawód ekonomisty jest dobrą inwestycja w przyszłość, jest zawodem otwartym, uniwersalnym, o szerokich możliwościach zatrudnienia.

Każda firma potrzebuje EKONOMISTY!

Zapewniamy wysoką jakość kształcenia. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół nr1 im. Powstańców Śląskich jest 18 najlepszym technikum w Polsce sklasyfikowanym w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016.

Kierunki takie jak ekonomia i handel wpisały się na stałe do oferty naszej szkoły.

OD WIELU LAT UTRZYMUJEMY 100% ZDAWALNOŚĆ EGZAMINÓW POTWIERDZAJĄCYCH
KWALIFIKACJE W ZAWODZIE!

Otrzymaliśmy certyfikat „Zadowolony Konsument”- wystawiony na podstawie opinii uczniów i ich rodziców potwierdzający wysoką jakość świadczonych usług edukacyjnych.

• Współpracujemy z Uniwersytetem Opolskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Politechniką Opolską.
  • Korzystamy z nowoczesnych pracowni komputerowych wyposażonych  w specjalistyczne oprogramowanie.
  • Aktywnie uczestniczymy i odnosimy sukcesy w „Olimpiadzie Przedsiębiorczości”, Konkursie „Laptop na Bank” oraz Konkursie „Potyczki księgowe”.
  • Bierzemy udział w licznych projektach edukacyjnych. Uczestniczymy w inicjatywach edukacyjnych współpracując z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacją Kronenberga oraz wieloma instytucjami lokalnymi.

Nauka w technikum trwa 4 lata.
Kształcenie w zawodzie technik ekonomista odbywa się w ramach 2 kwalifikacji:

A.35. Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji

1. Organizowanie działalności gospodarczej i obliczanie podatków.
  2. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych.
  3. Sporządzanie planów, analiz i sprawozdań.

A.36. Prowadzenie rachunkowości

1. Dokumentowanie i ewidencjonowanie operacji gospodarczych.
  2. Prowadzanie i rozliczanie inwentaryzacji.
  3. Sporządzanie sprawozdania finansowego i przeprowadzanie analizy finansowej.

Po ukończeniu nauki w obrębie każdej kwalifikacji będą odbywać się egzaminy zawodowe. Uczeń przystąpi do dwóch egzaminów: pod koniec drugiej i czwartej klasy. Po ich zdaniu otrzyma certyfikat dla każdej kwalifikacji. Po zdobyciu wykształcenia średniego absolwent otrzyma dyplom uzyskania tytułu zawodowego w zawodzie technik ekonomista. Będzie mógł również uzupełniać swoje wykształcenie o kolejne kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista po potwierdzeniu kwalifikacji A.35. Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji i A.36. Prowadzenie rachunkowości może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik rachunkowości, po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.65. Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych.

Technik ekonomista + Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych =  Technik rachunkowości
Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
Prowadzenie rachunkowości

Technik ekonomista to zawód wszechstronny, dający szerokie możliwości podczas poszukiwania pracy. Uczniowie zdobywają wiedzę, niezbędną do sporządzania dokumentacji finansowej firm produkcyjnych, handlowych i usługowych, potrafią sporządzać dokumenty  i dowody księgowe w programach finansowo księgowych firm.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista po potwierdzeniu kwalifikacji A.35 – planowanie i prowadzenie działalności w organizacji i A.36 – prowadzenie rachunkowości, może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik rachunkowości, po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.65 – rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych.

Technik ekonomista znajduje zatrudnienie w bankach i instytucjach finansowych, firmach ubezpieczeniowych, biurach rachunkowych, instytucjach samorządowych, oraz w każdej firmie, która poszukuje wykwalifikowanych pracowników do prowadzenia biura. Posiadane kwalifikacje pozwalają w łatwy sposób otworzyć i prowadzić własną działalność gospodarczą oraz podjąć kształcenie na studiach wyższych.

• Przedsiębiorca w gospodarce rynkowej
  • Analiza ekonomiczna i sprawozdawczość
  • Język obcy w branży ekonomicznej
  • Rachunkowość finansowa